Jev vs LLM-y: Gdzie model decyzyjny bije promptowanie, a gdzie nie
Jev zwraca typowane prawdopodobieństwa; LLM zwraca tekst, który trzeba parsować. Testy zewnętrzne podają koszt na 1000 dokumentów na poziomie 0,22 USD wobec 1,31–3,08 USD, a decydująca różnica to pewność, nie dokładność.
Published · Updated
Jeśli chodzi o dokładność, uczciwa odpowiedź brzmi: są na równi. Najbardziej szczegółowe opublikowane porównanie, jakie znaleźliśmy, uruchomiło oba podejścia na tych samych 24 norweskich dokumentach konsultacyjnych rządowych i wykazało, że Jev oraz DeepSeek V4.1 Flash zgadzały się z etykietami referencyjnymi praktycznie w tym samym stopniu — 20 z 24 dla stanowiska, 0,86 wobec 0,89 na 192 osądach argumentów tak/nie, w granicach szumu próby 24 dokumentów. Tym, co je różniło, nie było to, który ma rację. Było to czy model mówi ci, kiedy nie jest pewien.
Trzy różnice decydują o wyborze w środowisku produkcyjnym:
- Struktura kosztów. Jev pobiera 42 USD za miliard tokenów wejściowych (0,042 USD za 1 mln) i nic za wyjście, ponieważ nie emituje żadnych tokenów. Model generatywny płaci za jedno i drugie, a model rozumujący płaci za dużo myślenia: w tym samym teście DeepSeek napisał 47 000 tokenów rozumowania, żeby wypełnić 24 formularze.
- Kalibracja. Kiedy Jev podawał prawdopodobieństwo 0,8, etykieta referencyjna zgadzała się w około 80% przypadków. Kiedy DeepSeek z włączonym rozumowaniem zapisywał 0,8, referencja zgadzała się w około połowie przypadków. To jest cały argument za modelem decyzyjnym: możesz ustawić próg i mu zaufać.
- Kontrakt wyjścia. Jev zwraca typowane odpowiedzi —
Choice,Score,Noul— z prawdopodobieństwem i wartością pewności. LLM zwraca tekst, który parsujesz, a jego deklarowana pewność to zdanie, nie liczba, na której możesz rozgałęziać logikę.
Gdzie LLM nadal wygrywa: wszystko, co wymaga generowania, wyjaśniania, wieloetapowego rozumowania, arytmetyki lub pracy z długimi dokumentami. W jednym publicznym teście tekstowy Jev został poproszony o nazwanie 400 odręcznych szkiców przekształconych na łańcuchy współrzędnych; pobił losowość z dużą przewagą, przegrał z Claude Sonnet 5 i odpowiedział „samolot" na ponad połowę z nich.
Co możesz kupić dziś. Jev jest dostępny na APIMaster jako jev-latest, korzystający z natywnego endpointu POST https://apimaster.ai/v1/systemone w cenie 0,042 USD wejście / 0 USD wyjście za 1 mln tokenów (jedna aktywna trasa, sprawdzona 21 września 2026). To decyzyjna połowa wzorca; użyj modelu zgodnego z OpenAI dla połowy generującej tekst lub eskalującej: gpt-5.6-luna od 0,022 USD wejście / 0,134 USD wyjście za 1 mln tokenów (3 trasy w promocji, około 89% poniżej cennika OpenAI wynoszącego 0,20 / 1,20 USD), glm-5.3-flash od 0,105 / 0,35 (3 trasy, około 30% taniej niż cennik Zhipu) oraz deepseek-flash od 0,15 / 0,60 (1 trasa, według własnej stawki pozaszczytowej DeepSeek). Dla eskalującej połowy poniższego wzorca gpt-5.6-sol zaczyna się od 0,297 / 1,781 USD na 19 trasach. Zobacz kartę Jev, kartę Luna i marketplace modeli. Ceny tras zależą od podaży kanałów; liczy się liczba na żywej karcie.
APIMaster price check, 2026-09-24: The table compares the official list price, current APIMaster price, active routes, and model card. Prices change; use the live marketplace card as the source of truth.
| ID modelu | Cena oficjalna (1M wejście / wyjście) | Bieżąca cena APIMaster | Aktywne trasy | Zniżka | Karta modelu |
|---|---|---|---|---|---|
jev-latest |
$0.042 / — |
$0.042 / $0 |
1 | 0% off | Zobacz zniżkę |
gpt-5.6-luna |
$0.20 / $1.20 |
$0.0178 / $0.1067 |
7 | 91% off | Zobacz zniżkę |
gpt-5.6-sol |
$5 / $30 |
$0.2458 / $1.4746 |
22 | 95% off | Zobacz zniżkę |
glm-5.3-flash |
$0.15 / $0.50 |
$0.0741 / $0.2470 |
6 | 51% off | Zobacz zniżkę |
deepseek-flash |
$0.15 / $0.60 |
$0.09 / $0.36 |
2 | 40% off | Zobacz zniżkę |
Test GPT(GPT-6 Astra, GPT-6 Sol, GPT-5.6, GPT-5.5, gpt-5.6-luna, gpt-5.6-sol, gpt-5.6-terra, gpt-6.1-sol, gpt-6-astra, gpt-6-sol i gpt-6-luna dostępne)
Zarejestruj się i odbierz $20 na test GPT
To nie jest pytanie „lepszy czy gorszy"
Jev i LLM odpowiadają na różne pytania. Jev odpowiada który, ile lub jak prawdopodobnie; LLM odpowiada co należy napisać.
| Jev | Generatywny LLM | |
|---|---|---|
| Wyjście | Typowane odpowiedzi z prawdopodobieństwem dla każdej opcji i wartością pewności | Tekst, opcjonalnie ograniczony do schematu JSON |
| Podstawa kosztu | Tylko tokeny wejściowe; wyjście jest darmowe | Tokeny wejściowe plus wyjściowe |
| Kształt opóźnienia | Jeden przebieg w przód; pytania rozgałęziają się równolegle w jednym stanie | Sekwencyjnie generowane tokeny; modele rozumujące dodają długi ukryty przebieg |
| Pewność | Skalibrowana liczba, którą możesz progować | Zwykle brak lub samodzielnie zgłaszane zdanie |
| Schemat | Dopasowuje z założenia | Dopasowuje, dopóki model nie zdecyduje, że nie |
| Znane wejście | Tylko tekst i stan strukturalny, bez obrazów | Tekst, a dla modeli multimodalnych obrazy |
| Wygrywa w | Wąskich, wysokowolumenowych osądach | Generowaniu, rozumowaniu, wyjaśnianiu, arytmetyce |
W momencie, gdy przestajesz potrzebować tekstu na wyjściu, arytmetyka się zmienia. Zadanie w kształcie klasyfikatora, które produkuje dwadzieścia tokenów prozy na element, płaci za te tokeny przy każdym elemencie, na zawsze.
Pytanie o dokładność, z prawdziwymi liczbami
Porównania marketingowe zwykle zestawiają ulubiony benchmark jednego dostawcy z najgorszym drugiego. Użyteczny opublikowany test, jaki znaleźliśmy, to wczesnodostępny wpis Emila Lindforsa, An early-access test of TypeSafe's Jev, przeprowadzony na 24 odpowiedziach na norweskie konsultacje z 2022 r. dotyczące podatku od renty z tytułu zasobów w hodowli łososi.
Najpierw oznaczył wszystko za pomocą Claude Fable 5.1 w dwóch niezależnych przebiegach, a następnie porównał Jev 1.13 z DeepSeek V4.1 Flash przez OpenRouter — te same pytania w jednym prompcie, wyjście JSON, raz z włączonym rozumowaniem, raz z wyłączonym.
| Zadanie | Jev 1.13 | DeepSeek, rozumowanie wyłączone | DeepSeek, rozumowanie włączone |
|---|---|---|---|
| Stanowisko, 4 opcje | 20 z 24 | 20 z 24 | 22 z 24 |
| Typ respondenta, 6 opcji | 21 z 23 | 22 z 23 | 23 z 23 |
| Argumenty, 192 tak/nie | 0,86 | 0,89 | 0,88 |
| Istota, dokładny poziom | 19 z 24 | 14 z 24 | 14 z 24 |
Z tej tabeli warto odczytać dwie rzeczy. Po pierwsze, autor wyraźnie zaznacza, że to zgodność z etykietami modelu frontier, a nie poprawność — tam, gdzie referencja się myli, a Jev ma rację, Jev jest oceniany jako błędny. Przy 24 dokumentach 95-procentowy przedział dla liczby stanowiska wynosi około ±15 punktów, więc trzy kolumny są takie same dla stanowiska i argumentów. Po drugie, jedyne wyraźne zwycięstwo dotyczy uporządkowanej skali Score, 19 wobec 14: to jest prymityw robiący dokładnie to, do czego został zbudowany, i to rodzaj wyniku, którego w ogóle nie uzyskałbyś z odpowiedzi tekstowej.
Każdy, kto na podstawie tych dowodów twierdzi, że model decyzyjny jest kategorycznie dokładniejszy niż LLM, nadinterpretuje próbę 24 dokumentów. Ciekawsze jest twierdzenie węższe.
Pytanie o koszt
Ten sam test wycenił pracę na 1000 dokumentów:
| Jev 1.13 | DeepSeek, rozumowanie wyłączone | DeepSeek, rozumowanie włączone | |
|---|---|---|---|
| Koszt na 1000 dokumentów | 0,22 USD | 1,31 USD | 3,08 USD |
| Mediana opóźnienia | 0,32 s | 2,7 s | 26 s |
| Najwolniejsze żądanie | 1,3 s | 17,9 s | 250 s |
Mniej więcej jedna szósta i jedna czternasta dwóch konfiguracji LLM, przy mniej więcej jednej ósmej i jednej osiemdziesiątej mediany opóźnienia. Własne podsumowanie przyczyny przez autora: rezygnacja z generowania tekstu jest powodem, dla którego cena spada tak daleko, a tokeny rozumowania kupiły dwie dodatkowe etykiety stanowiska na 24 za dziesięciokrotność opóźnienia.
To jedno obciążenie, jeden język, jeden dzień. Twoje liczby będą inne — sama wydajność tokenizera je zmienia. Ten sam wpis zmierzył tokenizer Jeva na około 2,06 znaku na token w języku norweskim, wobec ~4 znaków na token, których domyślnie oczekiwałbyś dla angielskiego, co obniża użyteczny budżet stanu z około 120 000 znaków do około 64 000.
Kalibracja to rzeczywista różnica
To jest część, która decyduje o tym, czy możesz zautomatyzować proces. Model, który ma rację w 86% przypadków i wie, w których 14% się myli, to inne narzędzie niż model, który ma rację w 88% przypadków i brzmi równie pewnie we wszystkich kwestiach.
Z tego samego przebiegu, na 192 osądach argumentów:
| Zadeklarowane prawdopodobieństwo Jeva | Osądy | Referencja się zgodziła |
|---|---|---|
| 0,0 – 0,1 | 14 | 0% |
| 0,1 – 0,3 | 56 | 4% |
| 0,3 – 0,7 | 41 | 34% |
| 0,7 – 0,9 | 38 | 97% |
| 0,9 – 1,0 | 43 | 98% |
Kierunek jest właściwy na każdym kroku, a model jest nieco zbyt mało pewny siebie na obu krańcach — własnym celem TypeSafe jest, aby wyniki przypisane 0,8 występowały w około 80% przypadków, a środkowy przedział wypadł na 34%, a nie ~50%.
Praktyczna wersja tej tabeli to próg. Dzieląc pytania wyboru według najwyższego prawdopodobieństwa:
| Najwyższe prawdopodobieństwo ≥ 0,9 | Poniżej 0,9 | |
|---|---|---|
| Stanowisko | 14 z 15 się zgadza | 6 z 9 się zgadza |
| Typ respondenta | 20 z 20 się zgadza | 1 z 3 się zgadza |
To jest wzorzec operacyjny: przyjmij pewną większość, eskaluj resztę. Własny cookbook TypeSafe dotyczący dokumentów SEC donosi o 27 z 30 poprawnych przy 0,9 lub wyżej w języku angielskim; przebieg norweski dał 14 z 15.
Porównanie działa tylko w jedną stronę. Z włączonym rozumowaniem DeepSeek umieścił 84 ze swoich 192 odpowiedzi na argumenty powyżej 0,9 — a w oknie 0,7–0,9 jego etykiety zgadzały się z referencją w 48% przypadków. Model, którego pewność nie jest skalibrowana, nie może służyć jako bramka, niezależnie od tego, jak dobre są jego odpowiedzi.
Gdzie LLM jest nadal właściwym wyborem
- Generowanie. Jev nie napisze streszczenia, odpowiedzi ani wiadomości commita. Własna dokumentacja TypeSafe kieruje generowanie do modelu generatywnego.
- Rozumowanie i pytania wieloetapowe. TypeSafe wymienia pośredność jako znaną słabość: pytania z podwójnymi przeczeniami lub wieloma krokami obniżają dokładność.
- Arytmetyka, daty i liczenie. Udokumentowane jako zawodne, a błąd rośnie wraz z rozmiarem liczonej rzeczy. Trzymaj to w kodzie.
- Obrazy i dźwięk. Jev obsługuje tylko tekst. W TypeSafe's Jev Can't See. I Made It Guess What I Drew Anyway Bartosz Mikulski przekształcił 400 szkiców w łańcuchy współrzędnych SVG i poprosił Jeva o ich nazwanie. Wyraźnie pobił dziesięcioklasową losową podstawę, przegrał z Claude Sonnet 5 i odpowiedział „samolot" na ponad połowę rysunków. Ta sama treść zakodowana jako base64 wylądowała na poziomie losowości — użyteczne przypomnienie, że model tekstowy czytający liczby czyta je jako tekst.
- Wszystko, co wymaga wyjaśnienia. „Dlaczego oznaczyłeś to w ten sposób" nie jest pytaniem, na które odpowiada prawdopodobieństwo.
Założyciel TypeSafe przedstawia pokrewny argument po stronie LLM, który warto znać, ponieważ podważa popularny obejście: w wątku premierowym argumentował, że dekodowanie ograniczone, jakiego używają strukturalne wyjścia w stylu OpenAI, czyni modele głupszymi, ponieważ maskowanie nieprawidłowych tokenów nie jest tym samym co brak dezorientacji modelu co do nich. Traktuj to jako stanowisko dostawcy, a nie ustalony wynik — ale oznacza to, że „po prostu wymuś JSON z taniego modelu" nie jest automatycznie równoważne typowanej odpowiedzi.
Wzorzec, który działa
Najbardziej użyteczny wniosek z norweskiego wpisu jest taki, że wybór nie jest alternatywą. Własny projekt autora użył trzech modeli do trzech zadań:
| Zadanie | Model | Dlaczego |
|---|---|---|
| 48 starannych etykiet referencyjnych | Fable 5.1 | Niewiele dokumentów, decyzje osądowe, koszt nie ma znaczenia |
| Każdy dokument, każde pytanie | Jev | Niski koszt, szybkość i mówi, kiedy nie jest pewien |
| Druga opinia na temat niepewnej jednej trzeciej | DeepSeek lub człowiek | Wolniejsze i droższe, więc tylko tam, gdzie to potrzebne |
Możesz uruchomić ten kształt już dziś za pomocą jednego klucza zgodnego z OpenAI, używając niskokosztowej warstwy jako pierwszego przebiegu, a silniejszej tylko dla przypadków, których pierwszy przebieg nie rozstrzygnie:
- Pierwszy przebieg na najtańszej warstwie, która spełnia twój próg.
gpt-5.6-lunaza 0,022 / 0,134 USD za 1 mln, alboglm-5.3-flashza 0,105 / 0,35, albodeepseek-flashza 0,15 / 0,60. - Wymuś decyzję w zamkniętym zbiorze w prompcie i poproś o wynik pewności obok niej. Traktuj wynik jako wskazówkę, nie jako skalibrowane prawdopodobieństwo — to luka, którą wypełnia model decyzyjny, a inżynieria promptów nie.
- Eskaluj tylko to, co spada poniżej twojego progu.
gpt-5.6-solod 0,297 / 1,781 USD na 19 trasach, albogemini-3.8-flashod 0,20 / 1,00 USD na 7. - Trzymaj arytmetykę, daty i liczenie we własnym kodzie, dla obu warstw. Jest taniej i poprawnie.
- Zmierz własny wskaźnik zgodności przed skalowaniem. Pięćdziesiąt ręcznie oznaczonych elementów powie ci więcej niż jakakolwiek tabela benchmarków, w tym ta.
Ekonomia tego wzorca jest powodem, dla którego routing istnieje jako kategoria: pierwszy przebieg to miejsce, do którego trafia niemal cały wolumen, a warstwa eskalacji to miejsce, z którego pochodzi niemal cała jakość. Drugiej potrzebujesz tylko dla mniejszości, której nie potrafisz sklasyfikować.
Załóż konto APIMaster, dodaj kredyt rozliczany za rzeczywiste użycie od 1 USD, utwórz klucz w konsoli i skieruj klienta zgodnego z OpenAI na https://apimaster.ai/v1 z dowolnym z powyższych identyfikatorów modeli. Jeden klucz obejmuje rodziny GPT, GLM, DeepSeek, Gemini i Claude, więc ścieżka eskalacji pozostaje w tej samej integracji. Zweryfikuj trasę za pomocą testera modeli, zanim przeniesiesz ruch produkcyjny.
FAQ
Czy Jev jest modelem językowym? Nie. TypeSafe opisuje go jako model danych strukturalnych, a własne sformułowanie założyciela w wątku premierowym jest takie, że „technicznie nie jest modelem językowym (nie generuje języka)". Czyta tekst i zwraca decyzje.
Czy Jev jest dokładniejszy niż LLM? Nie w mierzalnym stopniu, na podstawie opublikowanych dowodów. W norweskim teście na 24 dokumentach Jev i DeepSeek V4.1 Flash zgadzały się z etykietami referencyjnymi w tym samym stopniu w pytaniach o stanowisko i argumenty. Jev był wyraźnie z przodu w jednym zadaniu na skali uporządkowanej.
Czy Jev jest tańszy niż LLM?
Tak, na zadanie — nie na token wejściowy. Cena Jeva 0,042 USD za 1 mln tokenów wejściowych jest podcinana przez gpt-5.6-luna za 0,022 USD na wejściu, ale Jev nie emituje żadnych tokenów wyjściowych, a modele generatywne są rozliczane za wyjście. W opublikowanym obciążeniu dało to 0,22 USD na 1000 dokumentów wobec 1,31 i 3,08 USD.
Czym jest „LLM as a judge" i czym się różni? LLM-as-a-judge oznacza poproszenie modelu generatywnego o ocenę lub oznaczenie czegoś i odczytanie odpowiedzi z jego tekstu. To działa, ale płacisz za tekst, czekasz na tokeny, a otrzymana pewność nie jest skalibrowanym prawdopodobieństwem. Model decyzyjny zwraca ten sam osąd jako typowaną odpowiedź, którą możesz progować.
Czy mogę po prostu wymusić wyjście JSON z taniego modelu? Dostajesz schemat, nie kalibrację. Dekodowanie ograniczone sprawia, że wyjście się parsuje; nie mówi ci, którym odpowiedziom nie ufać, a TypeSafe argumentuje, że może obniżyć jakość przez maskowanie tokenów, co do których model był naprawdę niepewny.
Którego użyć do klasyfikacji? Jeśli dokonujesz kilku osądów, gdzie dokładność jest wszystkim i możesz je przejrzeć, dobry LLM wystarczy. Jeśli dokonujesz wielu osądów i musisz automatyzować, użyj tego, co zwraca użyteczny sygnał pewności, i eskaluj niepewne przypadki.
Czy Jev obsługuje tekst w językach innych niż angielski? Tak, z zastrzeżeniami. TypeSafe mówi, że angielski jest tym, w którym dokładność jest najlepsza, a inne języki, w tym CJK, są obsługiwane, ale nie równie dobrze. Powyższy norweski test wykazał, że poprawnie odczytuje zeskanowane protokoły rady, a także zmierzył wydajność tokenizera na około 2,06 znaku na token — warto to sprawdzić w swoim języku, zanim zaplanujesz wokół limitu kontekstu.
Czy Jev widzi obrazy? Nie. Obsługuje tylko tekst. Przekształcenie obrazu w tekst i zapytanie Jeva o niego może pobić losowość, ale przegrywa wyraźnie z modelem, który naprawdę widzi.
Czy Jev jest dostępny na APIMaster?
Tak. Użyj jev-latest z natywnym endpointem POST https://apimaster.ai/v1/systemone. Kosztuje 0,042 USD za 1 mln tokenów wejściowych i 0 USD za wyjście; zobacz kartę Jeva w marketplace, aby sprawdzić bieżącą dostępność.
Od którego niskokosztowego modelu zacząć dla pierwszego przebiegu?
gpt-5.6-luna to najtańsza warstwa w marketplace za 0,022 / 0,134 USD za 1 mln tokenów na 3 trasach — najniższa stawka wejściowa i wyjściowa w tabeli tego artykułu. glm-5.3-flash za 0,105 / 0,35 i deepseek-flash za 0,15 / 0,60 to kolejne kroki w górę. Zmierz na własnych danych, zanim zobowiążesz wolumen.
Źródła i dalsza lektura
- Emil Lindfors — An early-access test of TypeSafe's Jev — 24 norweskie dokumenty konsultacyjne, Jev przeciwko DeepSeek V4.1 Flash z rozumowaniem i bez, z zgodnością na zadanie, przedziałami kalibracji, kosztem i opóźnieniem
- Bartosz Mikulski — TypeSafe's Jev Can't See. I Made It Guess What I Drew Anyway — 400 szkiców jako łańcuchy współrzędnych, losowa podstawa i porównanie z Sonnet 5
- TypeSafe — Models — identyfikator modelu, cennik 42 USD/Btok, limity szybkości, budżet kontekstu i obsługa języków
- TypeSafe — Jev 1.13 jaggedness — opublikowane notatki o zakresie dotyczące dosłownego czytania, arytmetyki, dat, pośredności i generowania
- TypeSafe — Introducing System One Models and Jev — liczba 70–500 ms end-to-end i porównanie 40×–200×
- Wątek premierowy na Hacker News — komentarze założyciela o tym, czym Jev nie jest, o dekodowaniu ograniczonym i o tym, dlaczego wyjście jest darmowe
Wyniki testów zewnętrznych są przytoczone w formie, w jakiej opublikowali je ich autorzy; żaden z autorów nie otrzymał wynagrodzenia za swój wpis ani nie recenzował tej strony. Ceny tras APIMaster zostały odczytane 21 września 2026.
