GLM-5.3-FlashX vs DeepSeek V4.1 Flash: który jest dla Ciebie odpowiedni?
Oba to tanie warstwy Flash z kontekstem 1M i otwartymi wagami. Porównaj GLM-5.3-FlashX i DeepSeek V4.1 Flash pod kątem ceny, kosztu trafień w cache, limitów wyjścia, kontroli myślenia, szybkości i zadań koderskich.
Published · Updated
GLM-5.3-FlashX i DeepSeek V4.1 Flash to ten sam rodzaj produktu: tania, otwartowagowa warstwa Flash z kontekstem 1M tokenów od czołowego chińskiego laboratorium. Są zbliżone ceną katalogową, zbliżone długością kontekstu i — na wrzesień 2026 — zbliżone klasą szybkości. Różnica tkwi w szczegółach rozliczeń i w tym, w czym każdy z nich jest mocny.
- DeepSeek V4.1 Flash jest znacznie tańszy, gdy Twoje obciążenie ponownie wykorzystuje kontekst. Trafienia w cache kosztują $0.003 za 1M tokenów poza godzinami szczytu, wobec $0.03 dla GLM-5.3-Flash i $0.075 dla GLM-5.3-FlashX. Jeśli prowadzisz długą pętlę agenta, która przy każdym kroku wysyła ten sam kontekst repozytorium lub dokumentu, ta pozycja zdominuje rachunek.
- DeepSeek V4.1 Flash pozwala też na więcej wyjścia na odpowiedź — 384K tokenów wobec 128K — i umożliwia wyłączenie myślenia lub regulację wysiłku rozumowania w skali od 1 do 100. Trybu myślenia w GLM nie można wyłączyć.
- GLM-5.3-FlashX to warstwa, która naprawiła skargę na szybkość GLM. Zhipu podaje szczytowy poziom 200 tokenów/s i zbudował dla niej dedykowany stos serwujący. Jeśli wcześniej zrezygnowałeś z GLM, bo wydawał się wolny, to jest warstwa, którą warto przetestować ponownie.
- GLM-5.3-Flash jest najbliższym odpowiednikiem cenowym. Przy $0.15 za wejście i $0.50 za wyjście trafia niemal dokładnie w cenę wejścia DeepSeek poza godzinami szczytu, a to warstwa z otwartymi wagami i limitem GLM Coding Plan.
- Na APIMaster oba modele są dostępne pod jednym kluczem, a strona GLM ma rabat.
glm-5.3-flashxstartuje od $0.32 / $1.12 za 1M tokenów (około 13% poniżej ceny katalogowej Zhipu),glm-5.3-flashod $0.105 / $0.35 (około 30% poniżej), natomiastdeepseek-flashjest sprzedawany po $0.15 / $0.60 — po własnej cenie katalogowej DeepSeek poza godzinami szczytu. Porównaj aktywne trasy GLM-5.3-FlashX i trasy DeepSeek V4.1 Flash, zanim przypiszesz do nich obciążenie.
APIMaster price check, 2026-09-24: The table compares the official list price, current APIMaster price, active routes, and model card. Prices change; use the live marketplace card as the source of truth.
| ID modelu | Cena oficjalna (1M wejście / wyjście) | Bieżąca cena APIMaster | Aktywne trasy | Zniżka | Karta modelu |
|---|---|---|---|---|---|
glm-5.3-flashx |
$0.37 / $1.25 |
$0.3213 / $1.1247 |
3 | 13% off | Zobacz zniżkę |
deepseek-flash |
$0.15 / $0.60 |
$0.09 / $0.36 |
2 | 40% off | Zobacz zniżkę |
Oba są dobre. Wybieraj po kształcie obciążenia, nie po marce.
Test GPT(GPT-6 Astra, GPT-6 Sol, GPT-5.6, GPT-5.5, gpt-5.6-luna, gpt-5.6-sol, gpt-5.6-terra, gpt-6.1-sol, gpt-6-astra, gpt-6-sol i gpt-6-luna dostępne)
Zarejestruj się i odbierz $20 na test GPT
Oba modele obok siebie
| GLM-5.3-FlashX | GLM-5.3-Flash | DeepSeek V4.1 Flash | |
|---|---|---|---|
| ID modelu | glm-5.3-flashx |
glm-5.3-flash |
deepseek-flash |
| Ogłoszony | 18 września 2026 | sierpień 2026 | 10 września 2026 |
| Parametry | 320B łącznie / 18B aktywnych | 320B łącznie / 18B aktywnych | 552B szkieletu, 8B aktywnych w prefill / 16B w decode |
| Okno kontekstu | 1M tokenów | 1M tokenów | 1M tokenów |
| Maksymalne wyjście | 128K tokenów | 128K tokenów | 384K tokenów |
| Modalności wejściowe | Wideo, obraz, plik, tekst | Wideo, obraz, plik, tekst | Obraz i tekst |
| Kontrola myślenia | tylko enabled |
tylko enabled |
Domyślnie włączone, można wyłączyć; wysiłek rozumowania 1–100 |
| Otwarte wagi | Tak (model bazowy, 26 sierpnia) | Tak | Tak, licencja MIT, FP8 |
| Publikowana szybkość | Do 200 tokenów/s | Nie publikowana | Nie publikowana |
Oba to modele Mixture-of-Experts z agresywną optymalizacją długiego kontekstu i oba są wprost zaprojektowane tak, by konteksty 1M tokenów były przystępne cenowo: GLM-5.3-Flash dzięki hybrydowemu stosowi uwagi rzadkiej i liniowej, DeepSeek V4.1 Flash dzięki skompresowanej rzadkiej uwadze i buforowaniu KV w FP4.
Ceny: gdzie są podobne, a gdzie nie
Oficjalne ceny katalogowe za 1M tokenów, sprawdzone 18 września 2026:
| Typ tokenów | GLM-5.3-FlashX | GLM-5.3-Flash | DeepSeek V4.1 Flash (poza szczytem) | DeepSeek V4.1 Flash (szczyt) |
|---|---|---|---|---|
| Wejście, brak trafienia w cache | $0.37 | $0.15 | $0.15 | $0.30 |
| Wejście, trafienie w cache | $0.075 | $0.03 | $0.003 | $0.006 |
| Wyjście | $1.25 | $0.50 | $0.60 | $1.20 |
Trzy rzeczy się wyróżniają.
1. Cena trafień w cache to prawdziwa różnica. Wejście z cache w DeepSeek jest 10× tańsze niż w GLM-5.3-Flash i 25× tańsze niż w GLM-5.3-FlashX. Cena trafień w cache dotyczy tylko tokenów, które dostawca faktycznie zapisze jako trafienia, więc skala korzyści zależy od tego, jak powtarzalny jest Twój ruch — ale dla obciążeń agentowych, które przy każdym kroku wysyłają duży prefiks, to największa dźwignia kosztowa w tym porównaniu.
2. Wejście bez cache i wyjście są zbliżone. Cena wejścia DeepSeek poza szczytem równa się dokładnie GLM-5.3-Flash, a cena wyjścia plasuje się między GLM-5.3-Flash i GLM-5.3-FlashX. W szczycie cena wyjścia DeepSeek ($1.20) jest niemal identyczna z GLM-5.3-FlashX ($1.25).
3. Mechanika rabatów jest różna. DeepSeek rabatuje samą cenę API: poza szczytem to połowa ceny szczytowej, a godziny szczytu to poniedziałek–piątek 01:00–04:00 i 06:00–10:00 UTC, więc przez większość tygodnia obowiązuje stawka poza szczytem. Porównywalny rabat Zhipu dotyczy GLM Coding Plan, gdzie wywołania poza szczytem zużywają 50% standardowych punktów — to korzyść abonamentowa, a nie niższa stawka API. Cennik API GLM jest płaski, a przechowywanie wejścia z cache jest wymienione jako bezpłatne w ograniczonym czasie.
Ile oba kosztują na APIMaster
| ID modelu | Publikowana cena katalogowa / 1M | APIMaster od / 1M |
|---|---|---|
glm-5.3-flashx |
$0.37 / $1.25 (Zhipu) | $0.32 / $1.12 |
glm-5.3-flash |
$0.15 / $0.50 (Zhipu) | $0.105 / $0.35 |
deepseek-flash |
$0.15 / $0.60 poza szczytem (DeepSeek) | $0.15 / $0.60 |
Wejście / wyjście, USD za 1M tokenów, sprawdzone na aktywnym marketplace 20 września 2026. „Od" oznacza najtańszą trasę sprzedającą dany model w momencie sprawdzania; dostępność tras się zmienia, więc kartą marketplace jest źródłem prawdy w momencie żądania.
Trzeci wiersz to ten, który warto przeczytać uważnie, zanim potraktujesz rabat jako rozstrzygnięcie: trasa DeepSeek w APIMaster jest wyceniona po własnej cenie katalogowej DeepSeek poza szczytem, podczas gdy obie warstwy GLM są poniżej ceny katalogowej Zhipu. Ceny tras zmieniają to, ile kosztuje każda warstwa, ale nie zmieniają wniosku z tego porównania.
- Różnica w trafieniach w cache pozostaje bez zmian. $0.003 wobec $0.03 i $0.075 za 1M tokenów wejścia z cache wynika z modelu rozliczeń każdego dostawcy, a nie z tego, od kogo kupujesz trasę. Rabat na trasie dotyczy cen wejścia i wyjścia powyżej; nie przepisuje ekonomii cache.
- Patrząc tylko na ceny tras, GLM-5.3-Flash jest najtańszy z trzech przy $0.105 / $0.35. DeepSeek plasuje się między obiema warstwami GLM na wejściu ($0.15) i poniżej FlashX na wyjściu ($0.60), a FlashX jest najdroższy z trzech.
- Rodzina GLM kontynuuje powyżej tych warstw.
glm-5.3iglm-5.2mają obecnie około 40–51% zniżki od cen katalogowych, jeśli potrzebujesz flagowca, a nie warstwy Flash.
Sprawdź obie strony, zanim zdecydujesz: karta GLM-5.3-FlashX · karta GLM-5.3-Flash · karta DeepSeek V4.1 Flash. Jedno konto APIMaster i jeden klucz zgodny z OpenAI obejmują wszystkie trzy, więc możesz przepuścić ten sam prompt przez obie warstwy i porównać koszt na ukończone zadanie — załóż konto i przełącz pole model.
Ile kosztuje realne obciążenie
Te same wolumeny tokenów, ceny katalogowe, bez mnożników tras:
| Obciążenie | GLM-5.3-FlashX | GLM-5.3-Flash | DeepSeek V4.1 Flash |
|---|---|---|---|
| 10M wejścia bez cache + 1M wyjścia | $4.95 | $2.00 | $2.10 poza szczytem / $4.20 szczyt |
| 20M wejścia z cache + 0.5M wyjścia | $2.13 | $0.85 | $0.36 poza szczytem / $0.72 szczyt |
| 2M wejścia bez cache + 4M wyjścia | $5.74 | $2.30 | $2.70 poza szczytem / $5.40 szczyt |
Czytaj te trzy wiersze jako trzy kształty produktu:
- Generowanie z przewagą wyjścia (duże diffy, zapisy całych plików, długie raporty) to obszar, gdzie GLM-5.3-Flash jest najtańszy, a DeepSeek tuż za nim poza szczytem.
- Pętle agenta z przewagą cache to obszar, gdzie DeepSeek odjeżdża — 2,4× wobec GLM-5.3-Flash i niemal 6× wobec FlashX.
- FlashX kupuje opóźnienie, nie cenę. Niesie 2,5× narzut na wejściu i wyjściu wobec GLM-5.3-Flash, więc ma sens, gdy wolny krok kosztuje Cię więcej niż tokeny.
Różnice w możliwościach, które zmieniają decyzję
Długość wyjścia. DeepSeek pozwala na do 384K tokenów wyjścia na odpowiedź — trzykrotnie więcej niż limit 128K w GLM. Przy refaktoryzacjach całych repozytoriów lub długim generowaniu dokumentów w jednym przebiegu ten limit może być decydującym ograniczeniem.
Kontrola myślenia. DeepSeek V4.1 Flash domyślnie prowadzi myślenie, ale pozwala je wyłączyć i udostępnia płynnie regulowany wysiłek rozumowania od 1 do 100. GLM-5.3-Flash/FlashX obsługuje tylko thinking.type: enabled; myślenia nie można wyłączyć, więc każde żądanie płaci za tokeny rozumowania. Jeśli potrzebujesz prostych wywołań o niskim opóźnieniu i niskim koszcie, DeepSeek daje Ci pokrętło, którego GLM nie ma.
Zasięg multimodalny. Oba przyjmują obrazy, ale GLM-5.3-Flash jest udokumentowany również z wejściem wideo i plikowym. Jeśli Twój pipeline podaje do modelu nagrania ekranu, pliki PDF lub media mieszane, GLM pokrywa więcej od razu.
Otwarte wagi i licencjonowanie. Model bazowy GLM-5.3-Flash został udostępniony jako open source 26 sierpnia 2026 (320B-A18B). DeepSeek V4.1 Flash publikuje wagi FP8 na licencji MIT wraz z raportem technicznym. Oba są w zasadzie samodzielnie hostowalne; sprawdź licencję i wymagania sprzętowe wobec własnego wdrożenia, zanim założysz równoważność.
Limity przepustowości. DeepSeek publikuje limit współbieżności 2 500 dla Flash (wobec 500 dla V4 Pro). Zhipu nie publikuje równoważnej liczby, więc zweryfikuj przepustowość u swojego dostawcy, zamiast zakładać parytet.
Szybkość: teraz są w tej samej klasie
Zhipu publikuje do 200 tokenów/s dla GLM-5.3-FlashX, dostarczanych na stosie serwującym zbudowanym pod architekturę Flash — dedykowanym silniku inferencji opartym na SGLang, optymalizacjach pamięci dla kontekstów 1M tokenów i 3× poprawie serwowania end-to-end wobec początkowego baseline'u na tym samym sprzęcie.
DeepSeek nie publikuje liczby tokenów na sekundę dla V4.1 Flash. Jego dokumentacja twierdzi, że ma lepszą szybkość i niższy całkowity czas ukończenia niż V4 Pro; przepustowość raportowana przez deweloperów mieści się w tym samym zakresie ~200 tokenów/s.
To uczciwe ujęcie: te dwa modele nie są już rozdzielone surową szybkością. Szczyty publikowane przez dostawców i obserwowane liczby są mierzone inaczej, na innym sprzęcie, przy innych kształtach promptów. Zmierz czas do pierwszego tokena, utrzymywane tempo wyjścia i całkowity czas zadania na własnych promptach, zanim wybierzesz po szybkości. Wcześniejsza skarga, że warstwa Flash GLM wydawała się wolna, to konkretny problem, który FlashX miał naprawić, i warto go przetestować ponownie — a nie uznawać za rozstrzygnięty przez specyfikację.
Jak czytać liczby benchmarków
Zhipu raportuje GLM-5.3-Flash na poziomie 63.4 w DeepSWE v1.1 (wobec 46.2 dla GLM-5.2), 48.8 w AutomationBench (wobec 26.2) i 29.0 w Z.ai Code Bench v1.0 przy maksymalnym wysiłku wobec 29.5 dla Claude Opus 4.8 w tej samej tabeli. Po stronie DeepSeek model bazowy V4.1 Flash raportuje MMLU-Pro 74.1 i BigCodeBench 60.6 w swoim własnym opublikowanym zestawie ewaluacyjnym.
To liczby dostawców z różnych harnessów, różnych zestawów ewaluacyjnych i różnych dat. Nie porównuj ich między dwiema kolumnami. Ustępują one tyle, że oba laboratoria umieszczają swoją warstwę Flash blisko własnych modeli frontier w zadaniach agentowych i koderskich. Czy to się utrzyma dla Twojego repozytorium, na to pytanie odpowie tylko Twój własny zestaw ewaluacyjny.
Kodowanie: który?
W skrócie:
- GLM-5.3-FlashX istnieje, by naprawić skargę „za wolny", która ciągnęła się za wcześniejszym użyciem GLM Flash. Jeśli próbowałeś GLM do kodowania, jakość Ci odpowiadała, a odszedłeś z powodu opóźnienia, to jest wersja warta ponownego testu — ta sama rodzina ID modelu, szybsza warstwa serwująca.
- Zostaw DeepSeek V4.1 Flash tam, gdzie dominuje ekonomia cache — długie pętle agenta, które przy każdym kroku wysyłają duży kontekst, albo praca koderska wsadowa o dużej skali, gdzie koszt na ukończone zadanie liczy się bardziej niż odczucie interaktywności.
- Pomiń porównanie benchmarków. Oba laboratoria mierzą różne rzeczy różnymi harnessami. Przepuść dwadzieścia realnych zadań z własnego repozytorium przez oba i porównaj wskaźnik ukończenia, poprawki, całkowity koszt i czas zegarowy.
Jak wywołać oba modele
Oba używają uzupełnień czatu zgodnych z OpenAI, więc jeden klient może celować w każdy z nich. ID modeli to glm-5.3-flashx i deepseek-flash.
from openai import OpenAI
client = OpenAI(
api_key="YOUR_APIMASTER_KEY",
base_url="https://apimaster.ai/v1",
)
response = client.chat.completions.create(
model="glm-5.3-flashx",
messages=[
{"role": "user", "content": "Review this diff for correctness and propose tests."}
],
temperature=1,
top_p=0.95,
extra_body={
"reasoning_effort": "max",
"thinking": {"type": "enabled", "clear_thinking": False},
},
)
print(response.choices[0].message.content)
Zmień model na deepseek-flash, aby trafić na trasę DeepSeek. Oczekiwania co do parametrów różnią się w trzech aspektach, które warto znać, zanim napiszesz wspólny kod:
| Ustawienie | GLM-5.3-FlashX | DeepSeek V4.1 Flash |
|---|---|---|
| Myślenie | tylko enabled, nie można wyłączyć |
Domyślnie włączone; można wyłączyć |
| Wysiłek rozumowania | Zalecane reasoning_effort: max |
Regulowany w skali 1–100 |
| Strumieniowanie | stream: true plus tool_stream: true |
Standardowe strumieniowanie; FIM dostępny w trybie bez myślenia |
Oba modele obsługują wywoływanie narzędzi, wyjście strukturalne/JSON i buforowanie kontekstu. DeepSeek dodatkowo dokumentuje API w formacie Anthropic i Responses API, co może uprościć ponowne użycie harnessów napisanych dla tych formatów.
Uruchom oba modele przez jeden klucz API na APIMaster.ai
APIMaster udostępnia rodziny GLM i DeepSeek za jednym endpointem zgodnym z OpenAI, więc możesz ocenić obie warstwy tym samym kluczem, tą samą konsolą i tym samym rozliczeniem — pay-as-you-go od $1, z do 70% zniżki od stawek oficjalnych na wybranych trasach. Dzisiejsze ceny tras: glm-5.3-flashx od $0.32 / $1.12, glm-5.3-flash od $0.105 / $0.35 i deepseek-flash po $0.15 / $0.60 za 1M tokenów.
- Załóż konto APIMaster.
- Dodaj środki pay-as-you-go, zaczynając od $1.
- Utwórz klucz API w konsoli APIMaster.
- Skieruj klienta na
https://apimaster.ai/v1i przełącz polemodel, aby porównać.
Zarejestruj się w APIMaster · Przeglądaj marketplace modeli · Przetestuj tożsamość modelu
FAQ
Który jest tańszy, GLM-5.3-FlashX czy DeepSeek V4.1 Flash? To zależy od obciążenia. DeepSeek jest znacznie tańszy dla ruchu z przewagą cache ($0.003 vs $0.075 za 1M tokenów wejścia z cache) i tańszy na wyjściu w szczycie. GLM-5.3-Flash (nie FlashX) jest bliższym odpowiednikiem cenowym i najtańszym z trzech przy generowaniu z przewagą wyjścia.
Który jest tańszy na APIMaster dzisiaj?
Według cen tras sprawdzonych 20 września 2026: glm-5.3-flash po $0.105 / $0.35 za 1M tokenów, deepseek-flash po $0.15 / $0.60 i glm-5.3-flashx po $0.32 / $1.12. To czyni GLM-5.3-Flash najtańszym do pracy z przewagą wyjścia, podczas gdy pętle agenta z przewagą cache nadal należą do DeepSeek ($0.003 vs $0.03 za 1M tokenów wejścia z cache).
Dlaczego cena trafień w cache w DeepSeek jest tak dużo niższa? DeepSeek zaprojektował V4.1 Flash wokół kompresji KV-cache i pobiera $0.003 za 1M tokenów wejścia z cache poza szczytem. Cena z cache dotyczy tylko tokenów, które dostawca zapisze jako trafienia, więc rzeczywista oszczędność zależy od tego, jak powtarzalne są Twoje prompty.
Czy oba obsługują okno kontekstu 1M tokenów? Tak. Oba podają 1M tokenów. Maksymalne wyjście na odpowiedź się różni: 384K tokenów dla DeepSeek V4.1 Flash, 128K dla GLM-5.3-Flash i FlashX.
Czy mogę wyłączyć myślenie? W DeepSeek V4.1 Flash tak — myślenie jest domyślnie włączone, ale można je wyłączyć, a wysiłek rozumowania jest regulowany od 1 do 100. W GLM-5.3-Flash i FlashX myślenia nie można wyłączyć.
Który jest szybszy? Są w tej samej klasie. Zhipu publikuje szczyt 200 tokenów/s dla FlashX; DeepSeek nie publikuje liczby, a obserwowana przepustowość jest na podobnym poziomie. Szybkość zależy od trasy, kształtu promptu i współbieżności — zmierz ją sam.
Czy oba są modelami z otwartymi wagami? Tak. Model bazowy GLM-5.3-Flash został udostępniony jako open source 26 sierpnia 2026; DeepSeek V4.1 Flash publikuje wagi FP8 na licencji MIT wraz z raportem technicznym.
Czy mogę użyć jednego klucza API do obu?
Tak, na gatewayu obsługującym obie rodziny. APIMaster udostępnia jeden endpoint i klucz zgodny z OpenAI, więc możesz przełączać się między glm-5.3-flashx i deepseek-flash, zmieniając pole modelu.
Źródła i dalsza lektura
- Z.ai — dokumentacja GLM-5.3-Flash/FlashX — specyfikacje, możliwości, zalecane ustawienia i szczegóły serwowania
- Z.ai — cennik — oficjalne ceny katalogowe GLM za 1M tokenów
- DeepSeek — modele i cennik — oficjalne szczegóły modeli, ceny, harmonogram godzin szczytu i limity współbieżności
- DeepSeek — przewodnik po wizji — formaty wejścia obrazu i przykłady żądań
- Hugging Face — deepseek-ai/DeepSeek-V4.1-Flash — wagi na licencji MIT, uwagi o architekturze i tabele ewaluacyjne
- Hugging Face — zai-org/GLM-5.3-Flash — otwarte wagi dla modelu bazowego GLM Flash
Wszystkie źródła sprawdzone 18 września 2026. Ceny się zmieniają; zweryfikuj aktualne warunki, zanim przypiszesz duże obciążenie.
